Loading...

Projeler Detay

Yıldız Sarayı Vakfı’ndan Çok Özel Bir Proje “Çağını Aşan Sultan II.Abdülhamid Han” Projesi Şanlıurfa’lılarla Buluştu

  • Tarih : 8.12.2017

 

Yıldız Sarayı Vakfı’nın, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Çağını Aşan Sultan II.Abdülhamid Han” projesi kapsamında gerçekleştirilen Fotoğraf Sergisi ve Panel tarihin başlangıç noktası Şanlıurfa’da, 27 Kasım Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Tarihin perdesini entelektüel birikimle aralayarak, sanat ve tarih bilincinin geliştirilmesinde etkin çalışmalar yürüten Yıldız Sarayı Vakfı, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde, “Çağını Aşan Sultan II.Abdülhamid Han” Projesi kapsamında düzenlediği “Ufkundan İzlerle Fotoğraf Sergisi”nde, Osmanlı tarihinin en çalkantılı döneminde Sultan II. Abdülhamid Han’ın yaptığı katkıları gösteren eserler, projeler, dönemin ruhunu gösteren enstantaneleri fotoğraflar üzerinden sunuyor.

Yıldız Sarayı Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve gençlerin tarih bilincini geliştirmeyi hedefleyen “Çağını Aşan Sultan 2. Abdülhamid Han Projesi”nin Şanlıurfa’da düzenlenen kısmına İstanbul’dan gelen konuklarda katıldı.

Proje kapsamında pekçok liseden programa katılan yüzlerce gencin izlediği Şanlıurfa DSİ 15. Bölge Konferans Salonu’nda düzenlenen “Sultan II. Abdülhamid Han ve Çağı Yönetmek Paneli”nde, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’in açılış konuşmalarını müteakip Sultan II. Abdülhamit Han dönemine ışık tutan Belgesel film gösterimi gerçekleştirildi. Konusunda uzman panelistler Prof. Dr. Ahmek Kavas, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Doç. Dr. Mehmet Alkan tarafından Sultan’ın hayatı, siyasi dünya görüşü,hayat felsefesi ve günümüze kadar etkileri devam eden icraatları paylaşılarak, tarihin en çok konuşulan figürlerden biri olarak hafızalara kazınmış Sultan II.Abdülhamid’in bilinmeyen yönleri, topluma kazandırdıkları mercek altına alındı.

Yıldız Sarayı Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Selin Bozkurt, Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Handan Aral başta olmak üzere Zafer Kozanoğlu, Arzu Sabancı, Berrin Zorlu, Yonca Ebuzziya, Meral Yazıcı, Banuhan Akçal, gibi iş ve cemiyet hayatının tanınmış isimlerinden oluşan heyet proje açılışına katılmanın yanısıra kentin kültürel dokusuyla da buluştu. Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu’nun davetiyle İstanbul’dan gelerek gençlerin yanında olan etkin isimler Göbeklitepe, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Edessa Mozaik Müzesi ile Balıklıgöl çevresini ziyaret edip, sıra gecesine katıldı.

 

Proje koordinötörünün yanısıra Panelin Moderatörlüğünü de üstlenen YSV Mütevelli Heyeti Başkanı,22.,24. Dönem milletvekili, Çankaya Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Zeynep Karahan Uslu “destansı kahramanlıklar ve köklü bir Devlet geçmişine sahip bir milletin gençleri yarınları daha büyük başarılara imza atarak inşa sorumluluğuyla da donanmıştır. Bu sorumluluğu hissetmek ve gereğini yerine getirmek iyi bir eğitim, demokratik ve özgürlükçü bakış açısına sahiplenmek ve pergelinin bir ayağını tarih bilincine sabitlerken pergelinin diğer ucunu Dünya’nın bütün genişliğini içerecek kadar açabilmekle başarılabilir”dedi. Prof. Karahan Uslu “Tarih bilinci barışın değerini anlamak, savaştan ve getireceği acılardan uzak kalabilmek adına en büyük öğretmendir. Sultan II. Abdülhamid Han devlet adamlığı ve liderliğiyle Osmanlı’nın çöküşünü tek başına erteleyen, son gerçek İmparator diyebileceğimiz, doğrudan kıl kadar ayrılmayan İslami duruşundan, opera sevgisine, Sarayına tiyatro inşa ettirip kendi kültürümüz kadar farklı medeniyetlerin kültür ürünlerinden de beslenen bir lider oluşuna, kız çocuklarının eğitim hamlesine öncülük edip, tarihimizde bir kadına “Paşa” ünvanı veren yegane Padişahımız olmasına dek olağanüstü bir örnektir. Sultan II. Abdülhamid Han gerçekleştirdiği eserler ve hizmetler kadar projeleriyle de sadece ülkesini dağılmaktan korumaya çalışan değil, medeniyet yarışında yeniden lider hale getirmek isteyen hedeflerine kilitlenmiş çağını aşan bir vizyonerdi.” dedi.

Gençliğe yönelik milli tarih bilincinin geliştirilmesi hedeflenen proje kapsamında, Sultan II. Abdülhamid Han’ın liderlik yaklaşımından, dönemindeki Osmanlı Modernleşmesine ve Sultan II.Abdülhamid’in Afrika’lı Müslümanları tanıma ve onlarla yakınlaşma siyasetine dek özgün ve kapsayıcı konular ele alındı.

Sergi ve Panel programı, 29 Ocak 2018’de Aydın, 26 Şubat 2018 tarihinde ise İstanbul’da tekrarlanacak. Proje, 27 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da yapılacak kapanış kokteyli ile sona erecek.